سلسله مباحث کوتاه #سلوک_حسینی؛ مطلب شماره ۱۷

سلوک حسینی/1

سلسله مباحث کوتاه #سلوک_حسینی

🖋دکتر حسین محمدی فام
🔻 مطلب شماره ۱۷

🔰 ابعاد داشتن کربلا / ۱۶
☑️ بعد اخلاقی / ۴

✳️ از دیگر نمونه‌های اخلاقی امام حسین علیه‌السلام در بحارالانوار آمده است که
روزی مردی بینوا که در اثر فشار زندگی دستش از همه جا کوتاه شده بود، با امید رسیدن به نوایی به مدینه آمد. سؤال کرد کریم‌ترین و سخی‌ترین فرد این شهر کیست.
به او گفتند: حسین بن علی علیه‌السلام. در جست و جوی آن حضرت به مسجد رفت و آن بزرگوار را در حال نماز یافت. آنگاه با ابیاتی خواسته‌اش را مطرح نمود:
✨لم یخِب الآن مَن رجاک و مَن / حرَکَ من دون بابک الحلَقة (ناامید و مایوس نمی‌شود کسی که به تو امید بسته و درب خانه‌ات را بکوبد.)
✨انت جوادٌ و انت مُعتمد / ابوک قد کان قاتلُ الفَسَقة (تو بخشنده‌ای و تو مورد اعتماد هستی و پدرت نابود کننده افراد فاسق و تبهکار بود.)
✨لولا الذی کان من اوائِلِکم / کانت علینا الجَهیمُ مُنطَبَقة (اگر هدایت ها و زحمات شما خاندان رسالت نبود، عذاب جهنم همه ما را فرامی‌گرفت.)

امام حسین (ع) بعد از شنیدن سخنان وی رو به قنبر کرد و فرمود: آیا از مال حجاز، چیزی به جای مانده است؟ قنبر گفت: بله، چهار هزار دینار داریم. امام فرمود: قنبر! آنها را حاضر کن که این شخص در مصرف آنها از ما سزاوارتر و نیازمندتر است.
سپس به منزل رفته و ردای خود را که بردی (یمانی) و گران‌قیمت بود، از تن درآورده و دینارها را در آن پیچید و به خاطر شرم و حیا از سائل، از لای در به آن مرد نیازمند داد و اشعار او را نیز با ابیاتی زیبا و در همان وزن پاسخ گفت:
✨خُذها فانی الیکَ مُعتذِرٌ / واعلَم باَنی عَلیک ذو شَفَقة (اینها را بگیر؛ من از تو عذر می‌خواهم و بدان که من به تو علاقمند و مهربان هستم.)
✨لوکان فی سیرِنا الغداةُ عصا / امسَت سمانا علیک مُندَفَقة (اگر امروز قدرت و حکومتی دست ما بود، آسمان جود و رحمت ما بر تو ریزش می کرد‌.)
✨لکن ریبُ الزمان ذو غیر / والکفُ منی قلیلةُ النَفقَة (ولی حوادث روزگار در حال دگرگونی است (بدین جهت تنگدست شده) و بخشش ما اندک شده است.)

مرد عرب آن هدیه‌ها را گرفت و گریه کرد. امام (ع) فرمود: آیا عطای ما را کم شمردی؟ گفت: نه، هرگز! بلکه به این می‌اندیشم که این دستان پرمهر و باسخاوت چگونه در زیر خاک پنهان خواهد شد. (۱)

♨️ اباعبدالله (ع) در کنار کمک به نیازمندان، در فکر آبروی آنها هم بود.
👈 لازم است ما جامعه هیئتی در زمینه‌های اخلاقی به‌خصوص کمک به نیازمندان و حفظ آبروی آنها و دیگر مؤمنان از مولای خود تأسی کنیم. #اگر_اخلاق_ما_حسینی_باشد همه مردم جذب این دستگاه خواهند شد.

 

 

📚منبع
۱ـ بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۴۴، ص ۱۹۰

 

اشتراک گذاری پست

مطالب مرتبط

خروج کاروان از کربلا/3
خروج از کربلا

خروج کاروان از کربلا/3

خروج کاروان از کربلا/3     موضع‌گیری قاطع و شجاعانه ابن‌عفیف در برابر سخنان عبیدالله بن زیاد مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد می‌نویسد: ابن

ادامه مطلب
روز مباهله
روز مباهله

روز مباهله

روز مباهله     مباهله؛ روز برتری اسلام پس از فتح مکه معظمه و طائف و مسلمان شدن اهالی یمن و عمان، تقریباً تمامی مناطق

ادامه مطلب
ولادت امام کاظم(ع)
ولادت امام موسی کاظم (ع)

ولادت امام کاظم(ع)

ولادت امام کاظم(ع)     علامت ولادت حضرت رسالت و امامان بعد از او شیخ کلینی و صفار و دیگران از ابوبصیر روایت کرده‌اند که

ادامه مطلب