سلسله مبحث کوتاه #سلوک_حسینی؛ مطلب شماره ۴

سلوک حسینی/1

سلسله مبحث کوتاه #سلوک_حسینی

🖋دکتر حسین محمدی فام
🔻 مطلب شماره ۴

🔰 ابعاد داشتن کربلا / ۳
☑️ خدامحوری و توحید در کربلا / ۳

 

بعد توحید در کربلا
در جلسات قبل گفتیم کل کربلا مظهر لا اله الا الله است و اصلاً امام حسین (ع) رفت که پرچم خدا را بلند کند و شهید راه توحید شد.
2ـ یک درس خیلی مهم توحیدی این است که امام در کربلا بالاترین مصیبت را هم دید اما چون در مسیر خداست برای او آسان است. اصلا مومن وقتی خدا دارد هر چیز دیگری نداشته باشد برایش سخت نیست. عزیزترینش را در بغلش تیر بزنند باز به هم نمی‌ریزد؛ چون طرف حسابش خداست، برای خدا رفته و این را درک می‌کند که من خدا دارم.

🔸در مقاتل هست حضرت خطاب به شمر فرمود: تا وقتی من زنده‌ام این طاغیان و اوباش را از حرم من دور کنید. پس امام اینها را هم می‌داند و می‌داند یک مرد در این قافله بیشتر نیست و او هم مریض است، اما این مصیبت را هم #به_خاطر_خدا تحمل می کند.
باز نوشته‌اند بار دوم که با اهل بیت خود وداع کرد، به آنها فرمود: «استعدوا للبلاء» آماده بلا باشید. یعنی امام حسین (ع) می‌داند این ها مسیری که در پیش دارند مسیر سختی است. اما «و اعلَموا اَن اللهَ حافظُکم و حامیکم» بدانید خدا حافظ شماست و از شما حمایت میکند. این #توحید_کربلاست. یعنی زن و بچه را با یک مشت حرامی در بیابان رها بکنی اما باز غصه نداری می‌گویی خدا هست. من غیرتم به حضرت زینب (س) بیشتر است یا خدای زینب (س)؟ دخترم بابایش را از دست داد ولی خدا دارد.
توحید یعنی به قول امروزی ها خدا را بیاوری سر سفره‌ات.
توحید یعنی من باید در اجرا توکل کنم بر خدا، بسپارم به خدا. قبلاً در مبحث عقاید گفتیم توکل یعنی شما وظیفه‌ات را انجام بدهی و نتیجه را به خدا بسپاری. امام حسین (ع) روز عاشورا وظیفه شرعی‌اش را انجام داد.
سپس فرمود: «و سینجیکم من شر الاعداء» این خدا شما را از شر اعدا نجات می‌دهد. «و یجعل عاقبة امرکم الی خیر» و مهم این است که عاقبت بخیر می‌شوید، «و يعذب اعاديكم بانواع البلاء» و دشمن شما را به انواع بلا گرفتار می‌کند، «و یعوضکم الله عن هذه البلیه» از این بلاهایی که دارد بر سر شما می‌آید و قرار است بر سر شما بیاید خدا به شما عوض می‌دهد؛ «بانواع النعم و الكرامه» انواع نعمت‌ها و انواع کرامت‌ها را به شما می‌دهد. که الان می‌بینیم بعد از سال‌ها و قرن‌ها که گذشته پرچم کربلا بالاست.
🔹 پس یکی از درس‌های مهم کربلا #توکل است. باید بسپاریم به خدا. ما هیچ چیز به خدا نمی‌سپاریم. دین می‌گوید شما وظیفت را انجام بده، بقیه‌اش را بسپار به خدا. مثلا: وظیفه‌ام است که به فقرا پول بدهم، اینکه از جیبم کم می‌شود را باید سپرد به خدا، خداوند رازق است و در قرآن چند بار گفته من چند برابر به تو می‌دهم.
👈پس ما وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم و بقیه را به خدا می‌سپاریم.
کاری که امام حسین (ع) در عاشورا به ما یاد داد درس توکل، درس #اعتماد_به_خدا. این می‌شود سلوک حسینی، با امام حسین (ع) حرکت کردن و زندگی کردن.

#حضرت_امام_حسین_ع
#سلوک_حسینی

اشتراک گذاری پست

مطالب مرتبط

خروج کاروان از کربلا/3
خروج از کربلا

خروج کاروان از کربلا/3

خروج کاروان از کربلا/3     موضع‌گیری قاطع و شجاعانه ابن‌عفیف در برابر سخنان عبیدالله بن زیاد مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد می‌نویسد: ابن

ادامه مطلب
روز مباهله
روز مباهله

روز مباهله

روز مباهله     مباهله؛ روز برتری اسلام پس از فتح مکه معظمه و طائف و مسلمان شدن اهالی یمن و عمان، تقریباً تمامی مناطق

ادامه مطلب
ولادت امام کاظم(ع)
ولادت امام موسی کاظم (ع)

ولادت امام کاظم(ع)

ولادت امام کاظم(ع)     علامت ولادت حضرت رسالت و امامان بعد از او شیخ کلینی و صفار و دیگران از ابوبصیر روایت کرده‌اند که

ادامه مطلب