سلسله مبحث کوتاه #سلوک_حسینی؛ مطلب شماره 7

سلوک حسینی/1

سلسله مبحث کوتاه #سلوک_حسینی

🖋دکتر حسین محمدی فام
🔻 مطلب شماره ۷

🔰 ابعاد داشتن کربلا / ۶
☑️ بعد حماسی / ۳

❇️ یکی از بهترین وسائل برای رسیدن به کمال و رضایت خدا برگزاری روضه‌ها و جلسات عزاداری و در یک کلام #شعائر_مذهبی است. شعائر یعنی نشانه‌هایی که انسان را به سمت مقصد اصلی و هدف هدایت می‌کند. که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، شعائر و سلوک حسینی است؛ که نباید تک‌بُعدی باشد، بلکه باید جامع و کامل باشد.

🟡زمانی که شعائر، هدف بشود #انحراف آغاز می‌شود. روزگاری قمه زدن جزء شعائر بود اما امروزه مراجع آن را وهن می‌شمارند که باعث ایجاد تصویر بد از شیعه در میان ملت‌ها و مذاهب دیگر می‌شود. همین‌طور پیاده‌روی اربعین که اکنون و در زمانه حاضر جزء شعائر مذهبی به‌شمار می‌آید و سبب احیاء عاشورا و اربعین در دنیا می‌شود. چه بسا علما و مراجع در سال‌های آینده اینگونه تشخیص دهند که دیگر پیاده‌روی اربعین انجام نشود؛ و همه عزاداران #مکلف_به_پذیرفتن آن هستند.

✳️ آیت‌الله مطهری رحمت‌الله‌علیه در کتاب خود چنین نقل می‌کند:
«در سال‌هایی که در قم بودیم یادم هست که در آنجا هم یک نمایش‌ها و شبیه‌های خیلی مزخرفی در میان مردم بود. سال‌های اول مرجعیت مرحوم آیت‌الله بروجردی رضوان‌الله‌علیه بود که قدرت فوق‌العاده داشتند. قل از محرم بود به ایشان گفتند که وضع شبیه‌خوانی ما این‌جور است. دعوت کردند، تمام رؤسای هیئت‌ها به منزل ایشان آمدند، از آن‌ها پرسیدند شما مقلد کی هستید؟ همه گفتند ما مقلد شما هستیم، فرمودند: اگر مقلد من هستید، فتوای من این است که این شبیه‌هایی که شما به این شکل درمی‌آورید حرام است. با کمال صراحت به آقا عرض کردند که آقا ما در تمام سال مقلد شما هستیم، الّا این سه چهار روز که ابداً از شما تقلید نمی‌کنیم! گفتند و رفتند و به حرف مرجع تقلیدشان اعتنا نکردند. خوب این نشان می‌دهد که هدف، امام حسین (ع) نیست، هدف اسلام نیست، نمایشی است که از آن استفاده‌های دیگری و لااقل لذتی می‌برند.» (۱)

💢 نمی‌شود ادعای دین‌داری داشت اما به حرف مراجع و در رأس آن‌ها رهبری گوش نکرد. سلیمان بن صُرَد خزاعی جزء اولین افرادی بود که برای امام حسین (ع) نامه نوشت و او را به کوفه دعوت کرد اما از #نایب_امام_زمانش حضرت مسلم (ع) فرمان‌برداری نکرد و باعث شد قیام مسلم به شکست منجر شود و حماسه عاشورا به وقوع انجامد. عدم حمایت و اطاعت از دستور رهبری و مراجع همانند کاری است که سلیمان بن صرد خزاعی با حضرت مسلم (ع) انجام داد.

 

📚منبع
۱- حماسه حسینی، ج ۱، ص ۱۸۵

#حضرت_امام_حسین_ع
#سلوک_حسینی

اشتراک گذاری پست

مطالب مرتبط

خروج کاروان از کربلا/3
خروج از کربلا

خروج کاروان از کربلا/3

خروج کاروان از کربلا/3     موضع‌گیری قاطع و شجاعانه ابن‌عفیف در برابر سخنان عبیدالله بن زیاد مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد می‌نویسد: ابن

ادامه مطلب
روز مباهله
روز مباهله

روز مباهله

روز مباهله     مباهله؛ روز برتری اسلام پس از فتح مکه معظمه و طائف و مسلمان شدن اهالی یمن و عمان، تقریباً تمامی مناطق

ادامه مطلب
ولادت امام کاظم(ع)
ولادت امام موسی کاظم (ع)

ولادت امام کاظم(ع)

ولادت امام کاظم(ع)     علامت ولادت حضرت رسالت و امامان بعد از او شیخ کلینی و صفار و دیگران از ابوبصیر روایت کرده‌اند که

ادامه مطلب