سلسله مبحث کوتاه #سلوک_حسینی/مطلب شماره ۳

سلوک حسینی3

🍃 سلسله مبحث کوتاه #سلوک_حسینی

🖋دکتر حسین محمدی فام
🔻مطلب شماره ۳

🔰 ابعاد داشتن کربلا / ۲
☑️ خدامحوری و توحید در کربلا /۲

در جلسه قبل عرض کردیم که نگاه ما به عاشورا باید تغییر پیدا کند؛ باید از نگاه سوگ‌مدارانه عبور کنیم و همه ابعاد کربلا را ببینیم. در ابعاد کربلا هم عرض کردیم که شاید مهم‌ترین بُعدش، بعد توحید و خدامحوری کربلاست؛ به تعبیری دیگر همه کربلا مظهر «لا اله الا الله» است.

حضرت فرمودند: «من کان باذلا فینا مهجته و موطنا علی لقاء الله نفسه فلیرحل معنا: آن کسی با ما باید بیاید که می‌خواهد خون قلبش را بدهد و برای ملاقات خدا آماده باشد.»

🔸حضرت می‌فرماید: «ارید ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر؛ یعنی هدف من امر به معروف است.»
اما امروزه با یک امام حسینی خودمان را مواجه کرده‌ایم که در هیئتش هم گاهی نمی‌شود امر به معروف و نهی از منکر کرد!

مثلا می‌گویی آقای مداح این روضه‌ای که می‌خوانی، دروغ است و در هیچ تاریخی نیست، شروع می‌کند به بدغلقی و ناراحتی. یکی از منبری‌های خوب، می‌گفت: آقای محمدی فام من رفتم در فضای مجازی به یکی از هیئت‌ها تذکری دادم که فلان نکته را رعایت کنید؛ منِ روحانی که اصلا وظیفه‌ام این است؛ آنقدر به من فحش دادند . . . »

سینه‌زن امام حسین(ع)، گریه کن امام حسین(ع) که دو ماه مشکی می‌پوشد، در مقابل یک امر به معروف، فحش می‌دهد؛ این چه امام حسینی است که ما برای خودمان درست کردیم؟! این چه هیئتی است، چه روضه‌ای است؟!

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «احب اخوانی،من اهدی الی عیوبی!» امامی که معصوم است، می‌فرمایند: «محبوب‌ترین برادران من کسانی‌اند که عیوب من را به من بگویند.» آن وقت منِ مداح وقتی کسی عیبم را می‌گوید برآشفته می‌شوم. بعد من می‌توانم از امام حسین(ع) دم بزنم؟!

در دین تعارف نداریم؛ در مهم‌ترین سرمایه شیعه که محبت سیدالشهداء(ع) و حادثه کربلا است اصلا شوخی نداریم!
برای اینکه امام حسینی باشی یک شاخصه‌هایی وجود دارد، اگر در این مسیر باشیم، امام حسینی هستیم.
حضرت آمد امر به معروف کند تکه‌تکه‌اش کردند . . . الان هم که همین‌طور است! منی که می‌خواهم امر به معروف کنم، تکه‌تکه‌ام می‌کنند.

🔹آن کسی که امر به معروف می‌کند در خط امام حسین(ع) است. آن کسی که امر کننده به معروف را تکه‌تکه می‌کند در خط یزید است. خیلی واضح است. حال امکان دارد من امر به معروف شما را نپسندم، یکی به من امر به معروف می‌کند که مثلا این طور عمل کن، می‌گویم آقا من حرف تو را قبول ندارم، به این دلایل. مثلا این چیزی که می‌گویی معروف نیست. اما دیگر حیثیت آن فرد را که نمی‌توانم به باد بدهم.

امر به معروف امام حسین(ع) به تعبیر مقام معظم رهبری دو حالت دارد:
۱- قیام مسلم شکست نمی‌خورد و منجر به تشکیل حکومت اسلامی حضرت در کوفه می‌شد مانند امیرالمؤمنین(ع)؛ که خود این بالاترین معروف است؛ تشکیل حکومت اسلامی و پیاده سازی قوانین الهی.

۲- شکست قیام مسلم، که اتفاق افتاد. عیب ندارد، خود خون سیدالشهدا(ع) بالاترین امر به معروف را در طول تاریخ کرد. در طول تاریخ خون سیدالشهداء و جریان عزاداری امام حسین(ع) چقدر آدم‌های بی‌دین را بادین کرده است. چقدر گناه‌کارها آمدند در خانه امام حسین(ع) و هدایت شدند، نماز شب خوان و اهل تقوا شدند؛ چون مسیر، مسیر خداست.

در یکی از زیارتنامه‌های امام حسین(ع) است که وقتی رسیدی به حرم، هفت مرتبه بگو: «لبیک یا داعی الله؛ یعنی تو دعوت کننده به سوی خدا هستی.» لذا هرکسی می‌آید در خانه امام حسین(ع) رنگ و بوی خدایی پیدا می‌کند. امام حسین به خاطر خدا حرکت کرد، به خاطر خدا خون داد، جوان داد، به خاطر خدا امر به معروف و نهی از منکر کرد و به خاطر خدا صبر کرد . . .

او برای خدا قربانی داد، بعد هم که قربانی داد خون علی اصغر را به آسمان‌ها پاشید و فریاد زد: «هَوَّنَ عَلَىَّ ما نَزَلَ بي أَنَّهُ بِعَيْنِ اللّهِ؛ آن چه که بر من نازل شده بر من آسان است، همانا خدا می‌بیند: انه بعین الله.»

چطور می‌شود من این روضه‌ها را بشنوم، این گریه‌ها را بکنم و این سینه‌ها را بزنم ولی در مصائب و مشکلاتی که در زندگی به سراغم می‌آید امام حسینی نباشم! فریاد بزنم، گله بکنم، زمین و زمان را به هم بدوزم، نق بزنم به خدا و امام زمان (عج) … پس معلوم است که امام حسینی نیستم!

🔸پس من اگر می‌خواهم در #خط_امام_حسین باشم، سلوکم سلوک حسینی باشد، باید از امام حسین یاد بگیرم. سال‌هاست است می‌آیم گریه می‌کنم، یک ذره که مشکلات به زندگی می‌آیند، شروع می‌کنم بد و بیراه و … . بعضی امام حسینی‌ها را دیدم با خدا قهر می‌کنند، با امام حسین(ع) قهر می‌کنند. تلاش کنیم #اینگونه_نباشیم.

 

اشتراک گذاری پست

مطالب مرتبط

خروج کاروان از کربلا/3
خروج از کربلا

خروج کاروان از کربلا/3

خروج کاروان از کربلا/3     موضع‌گیری قاطع و شجاعانه ابن‌عفیف در برابر سخنان عبیدالله بن زیاد مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد می‌نویسد: ابن

ادامه مطلب
روز مباهله
روز مباهله

روز مباهله

روز مباهله     مباهله؛ روز برتری اسلام پس از فتح مکه معظمه و طائف و مسلمان شدن اهالی یمن و عمان، تقریباً تمامی مناطق

ادامه مطلب
ولادت امام کاظم(ع)
ولادت امام موسی کاظم (ع)

ولادت امام کاظم(ع)

ولادت امام کاظم(ع)     علامت ولادت حضرت رسالت و امامان بعد از او شیخ کلینی و صفار و دیگران از ابوبصیر روایت کرده‌اند که

ادامه مطلب