لیلةالرغائب

لیلةالرغائب معنای واژه لیلة الرغائب لیله به معنای شب است و کلمهٔ «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی است که مورد رغبت و میل و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان است. بنابراین «لیلة الرغائب» هم می‌تواند به معنای شبی باشد که میل و توجه به آن بسیار است و هم می‌تواند به معنای […]

اشتراک گذاری
14 دی 1402
18 بازدید
کد مطلب : 4656

لیلةالرغائب

معنای واژه لیلة الرغائب

لیله به معنای شب است و کلمهٔ «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی است که مورد رغبت و میل و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان است. بنابراین «لیلة الرغائب» هم می‌تواند به معنای شبی باشد که میل و توجه به آن بسیار است و هم می‌تواند به معنای شبی باشد که در آن عطا و بخشش خدا بسیار است. با توجه به روایتی که در فضیلت این شب نقل شده هر دو معنا درست است.

 

📚منبع
فرهنگ ابجدی فارسی، بستانی، ج۱، ص۴۳۶
مفاتیح نوین، مکارم شیرازی، ص۶۱۸

 

 

فضیلت لیلةالرغائب

بر پایه حدیثی که از پیامبر(ص) در کتاب اقبال الاعمال سید بن طاووس نقل شده، این شب را ملائکه، لیلة الرغائب نامیده‌اند. زمانی که یک‌سوم از این شب بگذرد، فرشته‌ای در آسمان و زمین باقی نمی‌ماند، مگر اینکه در کعبه و حوالی آن جمع می‌شوند. خداوند به فرشتگان می‌گوید: «هرچه می‌خواهید درخواست کنید.» فرشتگان گویند درخواست ما بخششِ فرد روزه‌دارِ ماه رجب است.

خدا پاسخ می‌دهد: «آن را انجام دادم.»

 

 

📚منبع
الإقبال الاعمال، سید بن طاووس، ج۳، ص۱۸۶

 

 

ای فرشتگانم هر چه می‌خواهید از من درخواست کنید

از پيامبر اكرم صلّى الله عليه و آله و سلم روايت شده است كه فرمودند:
«از اولين شب جمعه در ماه رجب غافل نشويد. زيرا شبى است كه فرشتگان آن را «ليلة الرغائب» مى‌‌نامند.»

«اين نامگذارى به اين جهت است كه هنگامى كه يك سوم از شب گذشت هيچ فرشته‌اى در آسمان‌ها و زمين نمى‌ماند مگر اين كه در كعبه و اطراف آن جمع مى‌‌شوند.
آنگاه خداوند بطور غير منتظره‌‌اى بر آنان نظر کرده و مى‌‌فرمايد: اى فرشتگانم هر چه مى‌ خواهيد از من درخواست كنيد.

فرشتگان عرض مى‌‌كنند: حاجت ما اين است كه از روزه ‌داران رجب درگذرى. خداوند مى‌فرمايد: اين كار را انجام دادم.»

 

 

📚منبع

المراقبات، میرزا جواد ملکی تبریزی

 

 

لیلةالرغائب شب رغبت‌ها است

آیت الله جوادی آملی در یکی از جلسات درس اخلاق خود، لیلةالرغائب را شب رغبت‌ها برشمرده و بیان می‌کند:

امیدواریم که در لیلةالرغائب، رغبت ما با رهبت ما هماهنگ باشد. هم از قهر و جلال خدا راهب باشیم، هم به مِهر و جمال خدا راغب باشیم؛ رغبت یعنی میل نه آرزو. لیلةالرغائب به معنای شب آرزوها نیست، بلکه شب رغبت‌ها و گرایش‌ها و مجذوب‌شدن‌هاست.

لذا آن انجذاب و گرایش و میل و شوق را می‌گویند رغبت، در برابر رهبت. خدای سبحان جنّاتی دارد که ما را به آنها ترغیب کرده و برای روح ما هم بهشتی دارد که ما را به آن هم ترغیب کرده است.

 

 

 

📚منبع

سایت اسراء

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.