شرح دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان

شرح دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان     دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان  اَللّهُمَّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنان وَأغلِقْ عَنَّي فيهِ أبوابَ‌النِّيرانِ وَ وَفِّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القُرانِ يامُنْزِلَ السَّكينَةِ في قُلُوبِ المؤمنين. خداوندا در اين روز درب بهشت‌ها را به روی من بگشا و درهای آتش دوزخ را بر من ببند و […]

اشتراک گذاری
11 فروردین 1403
22 بازدید
کد مطلب : 5459

شرح دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان

 

 

دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان 

اَللّهُمَّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنان وَأغلِقْ عَنَّي فيهِ أبوابَ‌النِّيرانِ وَ وَفِّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القُرانِ يامُنْزِلَ السَّكينَةِ في قُلُوبِ المؤمنين.

خداوندا در اين روز درب بهشت‌ها را به روی من بگشا و درهای آتش دوزخ را بر من ببند و مرا توفيق تلاوت قرآن عطا فرما، ای فرود آورنده وقار و سکينه بر دلهای اهل ايمان.

 

شرح دعای روز بیستم

فراز نخستين دعای اين روز، اجرای همان دستور پيامبر اکرم(ص) است كه از خدا بخواهيم درهای بهشت را بر ما باز كرده و درهای جهنم را بر ما ببندد.

رسول گرامی اسلام(ص) در آخرين جمعه ماه شعبان، ضمن ايراد خطبه شعبانيه فرمودند: «ای مردم! به راستی‌كه درهای بهشت در اين ماه باز است؛ پس، از پروردگارتان بخواهيد كه آن‌ها را بر روی شما نبندد و در‌های جهنم بسته است؛ پس، از خدايتان مسألت كنيد كه آنها را به روی شما نگشايد.» (وسائل‌الشيعه، ج 10، ص 314)

بهشت هشت در ورودی و دوزخ هفت در دارد. قرآن كريم می‌فرمايد: «وَإِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِينَ لَهَا سَبْعَةُ أَبْوَابٍ لِّكُلِّ بَابٍ مِّنْهُمْ جُزْءٌ مَّقْسُومٌ؛ به‌درستی‌كه جهنم، وعده‌گاه همه آنان است، جهنم كه دارای هفت در است و برای هر دری جزیی از ايشان اختصاص يافته‌است.»(سوره مباركه حجر، آيات 43 و 44)

امام محمد باقر(ع) نيز در حديثی فرمودند: «بدانيد كه بهشت را هشت در است كه پهنای هر دری از آن درها چهارصد سال راه است.» (تفسير شريف لاهيجی به نقل از خصال شيخ صدوق)
مطلب ديگر اين که جهنميان و بهشتيان با توجه به تفاوت دركات و درجات‌شان، هركدام از درِ خاصّی وارد دوزخ يا بهشت می‌شوند.

قرآن كريم در سوره مباركه زمر آيات 71 و 73 به نحوه ورود بهشتيان و دوزخيان به بهشت و جهنم اشاره می‌كند و تفاوت برخورد خازنان بهشت و جهنم با آنها را به زيبايی و به طور صريح مطرح می‌كند.
در تکميل شرح اين فراز از دعای روز بيستم ماه مبارک رمضان به ذکر چند روايت بسنده می‌کنيم:

رسول خدا(ص) فرمودند: «هركس گواهی دهد كه “خدايی جز الله نيست” و دلش، زبانش را تصديق كند، از هر دری از درهای بهشت كه بخواهد، وارد خواهد شد.» (كنزالعمال، ص 200)

از ايشان نقل شده که فرمودند: «هركه از دست‌رنج حلال خود بخورد، درهای بهشت به رويش گشوده شود و او از هر در كه خواهد، وارد شود.» (جامع‌الاخبار، ص 390)
حضرت علی(ع) درباره اهميت والای جهاد و پاداش جهادگران فرمودند: «جهاد دری‌است از درهای بهشت كه خداوند آن را برای دوستان ويژه خود گشوده است.» (ميزان الحكمه، ح 22348)

پيامبر خدا(ص) در روايتی ديگر فرمودند:«درهای بهشت به روی تاجر راستگو بسته نمی‌شود.»(كنزالعمال، ح 9219)
آن حضرت همچنين فرمودند:«بر شما باد به راستی‌كه آن دری از درهای بهشت است.» (ميزان الحكمه، ح 10311)

و انذار نبی مکرم اسلام اين چنين است: خداوند عزوجل فرمود: «هركس پروايی نداشته باشد كه از چه راهی درهم و دينار كسب می‌كند، روز قيامت باكی ندارم كه از كدام يك از درهای دوزخ واردش كنم.» (همان، ح 19454)

در دعای اين روز توفيق تلاوت قرآن را از خدا می‌خواهيم آن هم در اين ايام که ثواب تلاوت يك آيه از قرآن با تلاوت كل آن در ماه‌های ديگر برابر است و اين لطف خدا، مخصوص ماه مبارک رمضان است. ‍(خطبه شعبانيه رسول‌اکرم (ص))
حضرت امام باقر(ع) فرموده‌اند: «كه هر چيزی بهاری دارد و بهار قرآن ماه مبارك رمضان است.» (الكافی، ج 2، ص 630)

خود قرآن به تلاوت هرچه بيشتر آياتش دستور می‌دهد: «فَاقْرَؤُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ؛ هر چه‌قدر كه می‌توانيد قرآن بخوانيد.» (سوره مباركه مزمل، آيه 20)
علمای دين نيز حداقل تلاوت قرآن در هر روز را 50 آيه شريفه توصيه نموده‌اند و البته تلاوت بدون تدبر را نيز مذموم دانسته‌اند.

حضرت اميرالمؤمنين علی(ع) در بيان نورانی‌شان تأکيد می‌فرمايند: «در تلاوت قرآنی كه با تدبّر همراه نباشد، خيری نيست.» (الكافی، ج 1، ص 36)
رسول مكرم اسلام(ص) درباره تلاوت آيات الهی فرمودند: «خانه‌هايتان را به [نور] تلاوت قرآن نورانی كنيد، همانا خانه‌ای كه در آن، زياد قرآن تلاوت شود، خير آن زياد می‌شود.» (وسائل‌الشيعه، ج 6، ص 198)

حضرت امير(ع) در جای ديگر فرمودند: «قرآن را زيبا بخوانيد؛ زيرا آن نافع‌ترين قصه‌هاست و از آن طلب شفا كنيد كه همانا آن شفای سينه‌هاست.» (غررالحكم، ص 112)

 

📚منبع

برگرفته از کتاب تا آسمان، دکتر حسین محمدی‌فام

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.