ولادت امام حسن عسکری(ع)

ولادت امام حسن عسکری(ع) طبرسى در اعلام الوری تاریخ تولد امام حسن عسکری(علیه‌السلام) را هشتم ربیع الثانى سال ۲۳۲ق بیان کرده و نیز علامه مجلسی(ره) فرموده: مشهور آن است که روز ولادت، روز جمعه هشتم ماه ربیع‌الثانى است و بعضى دهم ماه مذکور و برخى شب چهاردهم را نیز گفته‌اند. مکان ولادت حضرت بنا بر […]

اشتراک گذاری
29 بهمن 1402
21 بازدید
کد مطلب : 5122

ولادت امام حسن عسکری(ع)

طبرسى در اعلام الوری تاریخ تولد امام حسن عسکری(علیه‌السلام) را هشتم ربیع الثانى سال ۲۳۲ق بیان کرده و نیز علامه مجلسی(ره) فرموده: مشهور آن است که روز ولادت، روز جمعه هشتم ماه ربیع‌الثانى است و بعضى دهم ماه مذکور و برخى شب چهاردهم را نیز گفته‌اند.

مکان ولادت حضرت بنا بر قول مشهور مدینه است؛ هر چند برخى به اختلاف مورخان در مدینه و سامرا اشاره کرده‌اند.
اسم شریف آن حضرت، حسن و کنیه‌اش ابومحمد و مشهورترین لقب‌هاى ایشان زکیّ و عسکرى است. خالص، هادی، خاص، صامت، سراج، تقی، از دیگر القاب آن امام همام هستند. همچنین «ابن‌الرضا» عنوانى است که امام یازدهم و پدر و جدّ بزرگوارشان به آن شهرت یافته‌اند.

پدر بزرگوار حضرت امام حسن عسکری(علیه‌السلام)، امام على‌الهادی(علیه‌السلام)، دهمین امام شیعیان است. نام مادر کریمه‌شان را حدیث، سلیل، سوسن و عسفان گفته‌اند. اما علامه مجلسى در بحارالانوار نام صحیح آن بزرگوار را، سلیل می‌داند. آنچه مهم است، این است که در فضیلت آن بانوى بزرگوار بین همه مورخان و محدثان اتفاق نظر است و او را با فضیلت‌ترین زنان عصر خود دانسته‌اند.

 

 

📚منبع
بحارالانوار، علامه مجلسی، ج٥٠، ص٢٣٦
منتهی الامال، شیخ عباس قمی، ج ٢، ص٤٤١

نوشته های مشابه

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.